Co należy wiedzieć o podologii kosmetycznej?

Co należy wiedzieć o podologii kosmetycznej?

Podologia jest w naszym kraju bardzo szerokim pojęciem. Obejmuje swoim zasięgiem wszelkie zabiegi, które są wykonywane w obrębie stóp. W krajach należących do Europy Zachodniej jest to nawet odrębna dziedzina medycyny. Co należy wiedzieć o podologii kosmetycznej? Zajmuje się ona wszelkiego rodzaju dolegliwościami stóp. Ta nauka łączy w sobie wszelkie elementy kosmetologii, ortopedii, dermatologii, diabetologii oraz chirurgii. Osoby, które zajmują się zawodowo pielęgnacją oraz leczeniem stóp, skorzystać powinny ze szkoleń. Takowe są organizowane w największych miastach w naszym kraju. Czym jest podologia kosmetyczna? Sprawdźmy to.

O podologii kosmetycznej

Wśród zabiegów, które swoim zakresem obejmuje podologia, wyróżnia się takie, które są charakterystyczne dla medycyny estetycznej. Podologia kosmetyczna to ogół zabiegów. Są to zabiegi nieinwazyjne. Nie wymagają wykonania chirurgicznych czynności. Wśród takich zabiegów możemy wyróżnić: masaż stóp, usuwanie zrogowaciałego naskórka, rekonstrukcję płytki paznokciowej, likwidację pękniętej skóry na stopach, usuwanie odcisków, nagniotków oraz modzeli, jak i obcinanie profesjonalne paznokci u stóp.

Tak naprawdę pedicurzyści profesjonalni nawet najprostsze czynności powinni wykonać dopiero po stwierdzeniu, że klient ma zdrowe stopy i co najważniejsze nie choruje na cukrzycę. Musimy podkreślić także to, że w Polsce podologia nie jest jeszcze usankcjonowaną dziedzina medycyny. Mówić możemy o podologii kosmetycznej, ale w krajach, w których dziedzina ta już funkcjonuje od lat, nie rozdziela się zabiegów na chirurgiczne oraz kosmetyczne. Po prostu każdy zabieg, który dotyczy stóp, jest zabiegiem podologicznym.

Różnice pedicure kosmetycznego i podologicznego

Różnic tych jest naprawdę sporo. Różnica podstawowa polega na tym, że pedicure kosmetyczny jest wykonywany na zdrowych stopach. Zadanie kosmetyczki to opracowanie płytki paznokcia razem z ucinaniem, piłowaniem oraz nałożeniem lakieru. Przeprowadza się ewentualnie kąpiel dla stóp razem z masażem oraz nałożeniem kremu nawilżającego. Pedicure kosmetyczny jest wykonywany tylko i wyłącznie w celach estetycznych.

Z kolei pedicure medyczny, a więc podologia kosmetyczna oferuje cały wachlarz usług. Są to przede wszystkim osoby mające schorzenia na stopach oraz pewne urazy. Podolog przeprowadza wywiad szczegółowy, zanim rozpocznie wykonywać oferowane usługi. Są ustalane przede wszystkim przyczyny powstawania zmian skórnych, np. badanie ABI. Następnie doprowadza nasze stopy do niezmiernie ładnego wyglądu, a poza tym podejmuje dalsze działania, które mają na celu utrzymanie jak najdłuższe utrzymanie stopy w zdrowym, jak i także w estetycznym stanie, na przykład poprzez edukację w zakresie pielęgnacji domowej.

Sama różnica pomiędzy tymi zabiegami jest także widoczna w czasie, który jest potrzebny do wykonania pełnej usługi. U kosmetyczki spędzamy między trzydzieści minut a godzinę. W gabinecie podologicznym średni czas przeprowadzanego zabiegu to dwie, a nawet dwie i pół godziny.

Czym wyróżniają się podolodzy?

Dzięki doświadczeniu praktycznemu, jak i także urządzeniom specjalistycznym, podolodzy pomagają także pacjentom, którzy są obciążeni różnego rodzaju schorzeniami genetycznymi stóp. U podologa można także zastosować zabiegi, które są związane z problemami stopy cukrzycowej. Dolegliwość ta dotyczy niestety coraz więcej osób.

Z zabiegów specjalistycznych podologicznych korzystać powinni pacjenci, którzy posiadają zmiany chorobowe paznokci oraz stóp. Co możemy w tym zakresie wyróżnić? Jest to pękanie skóry na piętach, narastający nadmiernie naskórek, odciski, modzele, problemy stopy cukrzycowej oraz przerośnięte, jak i wrastające paznokcie. Z usług podologów korzystają także pacjenci, którzy potrzebują po prostu porad z zakresu pielęgnacji codziennej stóp.

Chcesz skorzystać z podologii kosmetycznej? Znajdź odpowiedniego podologa

Aspekt podstawowy, który trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru podologicznego gabinetu, to na pewno kwalifikacje, jak i także doświadczenie specjalistów w nim pracujących. W związku z tym, że zawód podologa nie jest ściśle uregulowany, to łatwo można trafić na osobę, która nie powinna się nazywać mianem podologa.

Nietrudno wówczas o postawioną błędnie diagnozę, brak aseptyki oraz także zabiegi, które są źle przeprowadzone. Będzie to na pewno skutkowało rozwojem dalszym choroby. Może się także pogorszyć stadium schorzenia. Dobrego podologa natomiast możemy rozpoznać po przeprowadzonym wnikliwie wywiadzie, który dotyczy problemów ze zdrowie, stosowaniem rozwiązań nowoczesnych z dziedziny podologii, wynikającym często z przebytych kursów, szkoleń oraz sympozjów. Dodatkowo naprawdę dobry podolog to taki, który do samego problemu pacjenta podchodzi holistycznie. Bada jego nawyki, które są związane z pielęgnacją samodzielną stóp oraz paznokci, czy też sposób chodzenia, a nawet samego doboru obuwia. Edukowanie pacjenta w takich ważnych aspektach, to cecha podologa w pełni profesjonalnego. Gorąco zachęcamy do skorzystania z podlogii kosmetycznej. Sami się przekonacie, że warto.

Jak pozyskać pracowników z Ukrainy? Previous post Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?
Noclegi Trzęsacz Next post Noclegi Trzęsacz