Czy 12 latka może robić cosplay

Czy 12 latka może robić cosplay

Czy 12 latka może robić cosplay Cosplay to hobby, które powstało w Japonii i jest popularne na całym świecie, w tym w Polsce. Jego istotą jest jak najdokładniejsze skopiowanie ulubionej postaci z filmu, kreskówki lub gry komputerowej i przygotowanie kostiumu. Ponadto entuzjastyczni ludzie uczestniczą w festiwalach tematycznych, na których komunikują się z osobami o podobnych upodobaniach. 

W uroczystościach cosplayowych najczęściej biorą udział dorośli przebierając się za ulubionego bohatera z gry komputerowej lub komiksu. Ale nie brakuje również fanów wśród młodzieży, która chętnie odwzorowuje cechy postaci z kreskówki lub animacji. Często pojawia się pytanie, czy 12 latka może robić cosplay? Dlaczego nie, nastolatki lubią angażować się w przygotowywanie lub zdobywanie strojów i lubią je pokazywać wśród rówieśników. Takie spotkania są często organizowane pod okiem rodziców lub opiekunów na przykład na tematycznych obozach.

Ciekawe spotkania cosplay dla młodzieży

Aktualizacja problematyki organizowania rozrywki dla młodzieży wynika z faktu, że zgodnie ze swoimi potrzebami społeczno-kulturowymi młode pokolenie poświęca swój czas wolny głównie na takie czynniki jak: rozrywka, komunikacja, samokształcenie itp. Czas wolny jest najważniejszym środkiem rozwoju osobowości młodego człowieka, komunikacji, znajomości świata, samodoskonalenia, działa, jako środek do rozwijania nowych form osobistego twórczego wyrażania siebie. Wśród najbardziej poszukiwanych innowacyjnych form spędzania wolnego czasu śmiało można wyróżnić cosplay, który ma cechy gry fabularnej i pozwala młodemu człowiekowi zrealizować swój twórczy potencjał.

Cosplay to pełna przemiana w postać (anime, manga, gra komputerowa itp.), przebieranie się, charakteryzacja, odgrywanie ról. Zadaniem uczestnika cosplayu jest jak najpełniejsze dopasowanie wybranej postaci. Stara się on w pełni ujawnić swoją postać, skopiować jej zachowanie, sposób mówienia, frazy i gesty aby pokazać wybraną postać. Jest to jedna z ulubionych form zabawy nastolatków w wieku 12 lat i starszych, to zdrowa rywalizacja i współpraca. Nastolatki uwielbiają przebieranki, robienie makijażu, farbowanie pasm włosów specjalnie na imprezę cosplayową. Mogą dzięki temu wyrazić siebie i ujawnić swój potencjał, umiejętności w kreowaniu postaci, a także uczestniczyć w szyciu kostiumu.

Dlaczego 12 latki uwielbiają cosplay?

Cosplay ma podobieństwa do gier fabularnych polegających na grze wyobraźni. Odgrywanie ról to gra o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, rodzaj akcji dramatycznej, której uczestnicy działają w ramach wybranych kreacji, kierując się charakterem swojej roli i wewnętrzną logiką środowiska akcji. Razem tworzą lub podążają za już utworzoną fabułą. Gracze mogą swobodnie improwizować w ramach wybranych zasad, określając kierunek i wynik gry.

Czy 12 latka może robić cosplay
Czy 12 latka może robić cosplay

Ponadto jedną z cech wyróżniających cosplay od gier fabularnych jest kostium. Modelowanie strojów w klubach odnowy historycznej (na przykład klubach rycerskich) ma na celu przywrócenie wydarzeń historycznych danego kraju lub określonego wydarzenia ogólnego. W ramach wydarzeń realizowanych przez kluby rekonstrukcji historycznych tworzone są kostiumy historyczne i przeprowadzane są gry fabularne, a także różne parady kostiumowe, bale i turnieje o określonej tematyce historycznej.

Cosplay, w przeciwieństwie do gier fabularnych, nie przestrzega pewnych zasad i jest całym procesem twórczym od stworzenia i wykonania obrazu do jego bezpośredniego wyświetlenia. Głównymi prototypami cosplayu są postacie z kreskówek, animacje, gry wideo, filmów, komiksów, legend i mitów. Warto zauważyć, że prototypami mogą być również postacie z życia wzięte, na przykład wykonawcy muzyki i zespoły. Halloween jest kolejnym przykładem, a dokładniej okazją do organizowania cosplayu dla nastolatków i przebierania się w postacie z mrocznych filmów.

Skąd się wziął pomysł na cosplay?

W procesie powstawania cosplay był fenomenem kultury japońskiej (początkowo dzielił się tylko na cosplay oparty na grach komputerowych, animacji i mandze). W ciągu ostatniej dekady cosplay zdobywał popularność w USA i Europie. W wielu krajach europejskich zaczął formować się na bazie klubów i stowarzyszeń miłośników sztuki Tolkiena, science fiction. Nadal w Japonii cosplay jest częścią kultury narodowej. Pod wpływem prądu w Japonii zaczęto organizować tematyczne wystawy i festiwale, otwierano kawiarenki (kawiarnie tematyczne, w których personel w zależności od tematu tygodnia przemienia się w postacie z mangi czy gier komputerowych).

Obecnie istnieje wiele obszarów japońskiej mody, które często określa się mianem cosplayu. Należą do nich takie kierunki jak: lolita, gothic, fruts, visual kei, koguro, gyaru, ganguro i inne rodzaje mody ulicznej, które są szeroko rozpowszechnione w Japonii. W programie spotkań grup młodzieżowych cosplay, pojawiają się oryginalne scenografie, bloki jaskiniowe, urozmaicone strefy gier, które pozwalają pełniej oddać odtwarzane role. Młodzi ludzie wierzą, że cosplay może im pomóc w znalezieniu przyjaciół, ludzi o podobnych poglądach.

Detektyw - jakie wykształcenie? Previous post Detektyw – jakie wykształcenie?
Jak pozyskać pracowników z Ukrainy? Next post Jak pozyskać pracowników z Ukrainy?