Jak się przygotować do przeprowadzki?

Jak się przygotować do przeprowadzki?

Jak się przygotować do przeprowadzki? Przeprowadzka z przeprowadzki-wroclaw-24.pl to przedsięwzięcie na tyle karkołomne, że większości osób kojarzy się z ogromnym stresem, bałaganem oraz niemal zawsze zgubionymi rzeczami. Nieważne, czy chodzi o przeprowadzki biur czy zmianę mieszkania przez rodzinę z dziećmi. Zawsze jest mnóstwo planowania, pakowania, a później rozpakowywanie i poszukiwanie całego mnóstwa ważnych rzeczy. Czy jest jakiś sposób, by uniknąć przeprowadzkowych problemów i ogromnego zamieszania? 

Po pierwsze – ustal strategię przeprowadzki

Dobra strategia to połowa sukcesu w przypadku każdego skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia. Przeprowadzka z pewnością należy do takich właśnie zadań. Zanim więc rozpocznie się pakowanie rzeczy w kartony i noszenie ich do zamówionego lub własnego środka transportu, warto zastanowić się, jak powinny wyglądać nasze działania. Jak uniknąć problemów?

W pierwszej kolejności należy podjąć  decyzję dotyczącą wyboru firmy oferującej usługi związane z przeprowadzkami, np. transport mebli z wniesieniem. Warto umówić się od razu na konkretny termin, żeby mieć pewność, że w kluczowym momencie nie zostaniemy pozbawieni transportu czy pomocy przy noszeniu rzeczy. Po drugie, warto spisać listę wszelkich zadań do wykonania przed samą przeprowadzką. Jakie sprawy urzędowe należy załatwić? Może konieczne jest wypowiedzenie jakichś umów, albo zgłoszenie zmiany adresu w urzędach?

Trzeba przemyśleć również kwestię rzeczy, które nie mają być przewożone, bo nie są już potrzebne. Czy mają zostać sprzedane, czy raczej chcemy je po prostu wyrzucić? To z kolei wiąże się z kolejnymi pytaniami, na które należy znaleźć odpowiedzi. Jeśli chcemy sprzedać wartościowe przedmioty przed przeprowadzką – to gdzie zamierzamy je wystawić? A jeśli jakieś mają zostać wyrzucone, to czy można będzie skorzystać z pojemników na odpady komunalne, czy raczej należałoby zamówić specjalny kontener?  Należy również zapewnić odpowiednią ilość opakowań, takich jak worki czy kartony do przeprowadzki oraz innych materiałów – starych gazet, folii bąbelkowej, taśmy klejącej itp. Przemyślenie i  sporządzenie listy rzeczy do zrobienia pozwoli uporządkować zakres niezbędnych prac, ustalić priorytety i utrzymać kontrolę nad postępami realizacji kolejnych zadań.

Sprawy urzędowe do załatwienia przed przeprowadzką

Przeprowadzka wiąże sie zazwyczaj z koniecznością załatwienia rozmaitych spraw urzędowych. Po pierwsze, nowy adres należy podać w swoim banku oraz zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z usług telefonii stacjonarnej, internetu przewodowego czy telewizji kablowej, należy wypowiedzieć dotychczasowe umowy, albo, jeśli to możliwe zmienić miejsce świadczenia usług. To samo dotyczyć może umów z dostawcami energii, odbiorcą odpadów czy dostawcą prasy. Jeśli posiadamy jakieś subskrypcje, dostarczane drogą pocztową, również musimy pamiętać o podaniu nowego adresu.

Pozbądź sie zbędnych przedmiotów!

Przed przystąpieniem do pakowania rzeczy i rozkręcania mebli, należy pozbyć się przedmiotów, które są już zbędne. Niezależnie od tego, czy chodzi o przeprowadzki firm czy mieszkań prywatnych, zawsze pozostaje mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Nieużywane sprzęty w dobrym stanie czy meble, które nie będą pasowały do nowych wnętrz, warto sprzedać. Przedmioty stare, uszkodzone, nieużywane od dawna, można wyrzucić, pamiętając oczywiście o konieczności prawidłowej segregacji odpadów. Z całą pewnością warto poświęcić trochę czasu na gruntowne generalne porządki. Nie ma sensu płacić za transport niepotrzebnych „śmieci”.

Jak zapakować rzeczy przed przeprowadzką?

Jak się przygotować do przeprowadzki?
Jak się przygotować do przeprowadzki?

Niezależnie od tego, czy planujemy przeprowadzki międzynarodowe, czy raczej przenosiny do sąsiedniej dzielnicy, musimy zadbać o prawidłowe zapakowanie wszystkich rzeczy. Prawidłowe, czyli takie, które zapewni bezpieczeństwo przedmiotów w czasie transportu oraz ułatwi odnalezienie wszystkiego w nowym miejscu. Szkło owijamy papierem i folią bąbelkową. Ubrania, które wisiały na wieszakach, pakujemy łącznie z wieszakami. Rzeczy złożone w kostkę układamy ciasno w kartonach lub walizkach – jest szansa, że po rozpakowaniu będzie je można po prostu włożyć do szafy. Wszystkie drobiazgi pakujemy w kartoniki zabezpieczone prze otwarciem.

Każdy karton dokładnie opisujemy. Opis powinien obejmować nazwę pomieszczenia, z którego pochodzą przedmioty i ewentualnie informację, co dokładnie jest w pudle. To bardzo ułatwi zadanie podczas rozpakowywania i układania rzeczy w nowym miejscu.

Jak przewieźć meble?

Przewóz mebli z pewnością najlepiej jest powierzyć wyspecjalizowanej formie przeprowadzkowej. Możemy wówczas zamówić usługę transportową łącznie z ewentualnym demontażem mebli na miejscu i ponownym złożeniem w lokalizacji docelowej. Samodzielne przewożenie mebli wiąże się i tak z koniecznością wynajmu samochodu do przeprowadzek i opłacenia kogoś, kto pomoże nosić ciężkie elementy wyposażenia. Dodatkowo, może się okazać, że samodzielny demontaż dużych szaf  jest bardzo kłopotliwy. Ostatecznie elementy do transportu i tak są bardzo duże i niewygodne.

Podsumowując – połową sukcesu bezstresowej przeprowadzki jest właściwa strategia. Dobrze jest wynająć specjalistyczną firmę zajmującą się przeprowadzkami, sobie pozostawiając sortowanie i pakowanie rzeczy oraz załatwienie niezbędnych spraw urzędowych.

Co niszczy ozonowanie i dlaczego warto z niego skorzystać? Previous post Co niszczy ozonowanie i dlaczego warto z niego skorzystać?
Szkoła językowa - jaką wybrać? Next post Szkoła językowa – jaką wybrać?